Az ülő életmód következményeinek kezelésében a gyógytorna alapvető, mivel helyreállítja a test mozgékonyságát, erősíti az izmokat és javítja a testtartást. Ezért is fontos a rendszeres gyógytorna. Az ülő pozíció hosszútávon negatív hatással van a gerinc és az izmok működésére, mivel statikus terhelést jelent a test bizonyos részein.
A megfelelő mozgás hiányában az ízületek nem kapnak elegendő vérellátást, ami fájdalomhoz, gyulladáshoz és idővel ízületi problémákhoz vezethet. A testtartás romlása pedig további panaszokhoz, például gerincferdüléshez, porckorongsérvhez és izomfeszültséghez vezethet. A gyógytorna elsődleges célja, hogy a mozgásszegény életmód következményeit kezelje és visszaállítsa a test megfelelő működését.
A gyógytornászok olyan személyre szabott gyakorlatokat javasolnak, amik erősítik az ülő munka során gyengült izmokat. Emellett a nyújtó gyakorlatok is óriási szerepet kapnak, hiszen fontos, hogy javuljon a rugalmasság és csökkenthető legyen a merevség, ami gyakori következménye a hosszú ideig tartó ülésnek.
Hány alkalom ajánlott?
A gyógytorna gyakorisága nagyban függ az egyéni egészségi állapottól, a probléma típusától és súlyosságától, valamint a szakember ajánlásaitól. Ha valaki akut fájdalommal vagy komoly mozgásszervi problémával küzd, akkor a gyógytorna intenzívebb és gyakrabban ajánlott.
Ebben a fázisban a kezelések általában heti három-öt alkalommal történnek, mivel fontos a problémás terület erősítése, a fájdalom enyhítése és a gyógyulási folyamat felgyorsítása. A gyógytornászok ezen időszak alatt szoros figyelemmel kísérik az állapot javulását és folyamatosan módosíthatják a gyakorlatokat, hogy azok megfeleljenek a beteg fejlődésének.
Amint a fájdalom enyhül és a mozgásfunkciók visszaállnak, a gyógytorna gyakorisága csökkenthető. A cél itt már nem csupán a rehabilitáció, hanem a test megerősítése, a helyes testtartás fenntartása és a további problémák megelőzése. A rendszeres, könnyen végezhető otthoni gyakorlatok is nagyban hozzájárulnak az egészséges életmód fenntartásához, amit a szakember javaslatára érdemes végezni.
A gyógytorna növeli a mozgástartományt
A helyes mozgásminták elsajátítása, az izmok erősítése és a nyújtás mind alapvető elemei a gyógytornának, amik hozzájárulnak ahhoz, hogy a test jobban reagáljon a kihívásokra. A mindennapi élet során rengeteg olyan mozdulatot hajtunk végre, amik hosszútávon megterhelhetik a testet.
Ilyenek például az ismétlődő, rossz testtartással végzett mozdulatok, a nehéz tárgyak emelése vagy a hosszú ideig tartó ülés. A megfelelő tartás és mozgássegítő gyakorlatok csökkenthetik a testre nehezedő felesleges stresszt, és biztosítják, hogy az izmok, illetve ízületek optimálisan működjenek.
A rendszeres mozgás, különösen a célzott gyakorlatok, segíthetnek csökkenteni a stresszt, a szorongást és a depressziót, miközben javítják a mentális tisztánlátást és a koncentrációt. A mozgás során endorfinok, azaz boldogsághormonok szabadulnak fel, amik biztosítják a jó közérzetet és csökkentik a negatív érzelmeket. A rendszeres gyógytorna serkenti a vérkeringést, ami növeli az agy oxigénellátottságát, segít a koncentráció javításában és elősegíti a jobb döntéshozatalt.